Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua , cum pot proceda , vreau sa deschid actiune ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua , cum pot proceda , vreau sa deschid actiune de divort ...

Buna ziua , cum pot proceda , vreau sa deschid actiune de divort , dar certificatul de casatorie in original si certificatele de nastere ale celor doi copii minori au ramas la fosta sotie , noi fiind despartiti in fapt de 5 luni . Multumesc
Solicitați eliberarea de duplicate de la instituția emitenta..
Fie solicitati duplicate, fie depuneti in copii certificate pt conformitate cu originalul inscrisurile respective.

Instantele nu mai cer in original aceste certificate.
Nu este nevoie să depuneți originalele ci doar copii ale actelor, conform art. 916, alin. 3 cod proc. civ.