avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua , cum pot proceda , vreau sa deschid actiune ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua , cum pot proceda , vreau sa deschid actiune de divort ...

Buna ziua , cum pot proceda , vreau sa deschid actiune de divort , dar certificatul de casatorie in original si certificatele de nastere ale celor doi copii minori au ramas la fosta sotie , noi fiind despartiti in fapt de 5 luni . Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 23:44, 10 Septembrie 2021
Solicitați eliberarea de duplicate de la instituția emitenta..
Fie solicitati duplicate, fie depuneti in copii certificate pt conformitate cu originalul inscrisurile respective.

Instantele nu mai cer in original aceste certificate.
Nu este nevoie să depuneți originalele ci doar copii ale actelor, conform art. 916, alin. 3 cod proc. civ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa divortez Danadianadaniela Danadianadaniela Daca nu mai am certificatul de căsătorie cum pot să d ivorțez. (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de casatorie popelena1 popelena1 In urma unui divort cum as putea intra in posesia duplicatului certificatului de casatorie. Fostul sot refuza sa imi dea originalul. (vezi toată discuția)
Obtinere certificat deces FLAVIA VLAD FLAVIA VLAD acum 20 ani m-am despartit de fosta sotie. nu si legal. certificatul de casatorie a ramas la ea. nu am mai avut nici o legatura cu ea. in toti acesti ani nu ... (vezi toată discuția)