Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculează perioada de preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculează perioada de preaviz?

Bună ziua,

Mi-am dat demisia in data de 24 august si, dupa calculele mele, in 16 septembrie se implinesc 20 de zile lucratoare. Managera mi-a spus ca perioada de preaviz se incheie abia in 21 septembrie. Precizez ca lucrez si sambata si duminica, cu program de mall. Intrebarea mea este? Cum se calculeaza perioada de preaviz in aceasta situatie? Lucrand part-time, am adeseori si 5 zile libere legate. Nedumerirea mea este 20 de zile lucratoare se refera la luni-vineri sau la zilele lucrate propriu-zis?
Albertine, utilizator
se refera la perioada luni-vineri ... 21 sept este ultima zi de preaviz.
Buna ziua
In aceasta situatie zilele lucratoare sunt de luni-vineri. Nu faceti confuzie intre zile lucrate si cele lucratoare. Stabilirea zilelor de repaus saptamanal in alte zile decat S-D nu face ca aceste zile sa devina lucratoare si sa fie luate in calculul termenului de preaviz.
[ link extern ] /
Multumesc, aveti dreptate, am calculat gresit.

Cornel Vasile a scris:

se refera la perioada luni-vineri ... 21 sept este ultima zi de preaviz.