avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, In urma cu 5 ani am vandut o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, In urma cu 5 ani am vandut o masina inmatriculata ...

Buna seara,

In urma cu 5 ani am vandut o masina inmatriculata pe firma noastra, fara act de vanzare cumparare, fara sa pot scoate fiscalul de la taxe si impozite din cauza ca in perioada respectiv aveam datorii mari.

Cumparatorul1 a vandut masina mai departe catre cumparatorul2 tot fara contract.
Cartea masinii este la Cumparatorul2.

In ultimii ani au inceput sa ne vina amenzi de rovinieta.
Cum as putea sa rezolv problema cu venitul amenzilor acasa?
Pot radia masina fara sa detin cartea de identitate a masinii?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: anonim_71 , utilizator 11:08, 20 Septembrie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate (pentru dvs.) nu puteti :
[ link extern ]
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate radierea autovehiculului la cererea dumneavoastra nu este o optiune, iar singura solutie este sa atacati in instanta procesele-verbale de contraventie si sa demonstrati ca nu sunteti proprietarul acestuia.
Nu pot demonstra ca nu mai sunt proprietarul. Am o alta solutie?
Multumesc pentru raspuns!
Mergeti la notar si dati o declaratie pe proprie raspundere ca ati vandut masina,o legalizati apoi mergeti la finante,o radiati si cu documentul de la finante mergeti la politie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

contract de vanzare auto neinregistrat, procese verbale cauzate de lipsa rovinietei Aliosa10 Aliosa10 Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema si as dori sa stiu ce as putea sa fac: am vandut cu ani in urma o masina care acum este si radiata si am ... (vezi toată discuția)
Radiere auto fara acte vanzare - cumparare appolodor appolodor stie cineva cum pot radia de la fisc un autoturism pe care l-am instrainat unuei persoane pe care nu o mai gasesc si nici nu ma cauta si nici nu stiu cum se ... (vezi toată discuția)
Radiere autovehicul guzanu guzanu Bună seara, am şi eu o mare problemă şi nu prea ştiu cum să o rezolv. in anul 2012 am vândut un autovehicul cu proces verbal de vânzare-cumpărare ... (vezi toată discuția)