Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, In urma cu 5 ani am vandut o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, In urma cu 5 ani am vandut o masina inmatriculata ...

Buna seara,

In urma cu 5 ani am vandut o masina inmatriculata pe firma noastra, fara act de vanzare cumparare, fara sa pot scoate fiscalul de la taxe si impozite din cauza ca in perioada respectiv aveam datorii mari.

Cumparatorul1 a vandut masina mai departe catre cumparatorul2 tot fara contract.
Cartea masinii este la Cumparatorul2.

In ultimii ani au inceput sa ne vina amenzi de rovinieta.
Cum as putea sa rezolv problema cu venitul amenzilor acasa?
Pot radia masina fara sa detin cartea de identitate a masinii?

Multumesc
Din pacate (pentru dvs.) nu puteti :
[ link extern ]
Din pacate radierea autovehiculului la cererea dumneavoastra nu este o optiune, iar singura solutie este sa atacati in instanta procesele-verbale de contraventie si sa demonstrati ca nu sunteti proprietarul acestuia.
Nu pot demonstra ca nu mai sunt proprietarul. Am o alta solutie?
Multumesc pentru raspuns!
Mergeti la notar si dati o declaratie pe proprie raspundere ca ati vandut masina,o legalizati apoi mergeti la finante,o radiati si cu documentul de la finante mergeti la politie.