Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Dacă intrarea în telemunca s-a făcut ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Dacă intrarea în telemunca s-a făcut prin act ...

Bună ziua. Dacă intrarea în telemunca s-a făcut prin act aditional care preciza pana la incetarea stării de urgenta, însă a continuat în mod tacit și în perioada stării de alerta, pana la momentul actual, angajatorul poate spune ca actul a expirat când s-a terminat starea de urgenta și ca dorește reîntoarcerea salariatului la birou acum? Adică fără acordul de voința al părților și fără semnarea unui nou act adițional? Pur și simplu poate da o decizie unilaterala? Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Daca nu s-a modificat sintagma "stare de urgenta" in "stare de alerta", atunci in opinia mea actul aditional nu-si mai produce efectele pentru care a fost incheiat.
In speta, se poate emite o decizie unilaterala.
Bună ziua, însă asta înseamnă că din mai 2020 și pana azi, în baza a ce document angajatul a fost în telemunca?

Cornel Vasile a scris:

Daca nu s-a modificat sintagma "stare de urgenta" in "stare de alerta", atunci in opinia mea actul aditional nu-si mai produce efectele pentru care a fost incheiat.
In speta, se poate emite o decizie unilaterala.

Din ce postati, nu exista document, iar activitatea s-a desfasurat la "mica intelegere ".