Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Sotul meu a decedat si pe certificatul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Sotul meu a decedat si pe certificatul de deces au ...

Buna ziua. Sotul meu a decedat si pe certificatul de deces au trecut gresit numele de familie al mamei lui, de asemenea decedata. Au gresit o litera. Prenumele este corect. Pentru a proceda la efectuarea succesiunii, trebuie sa cer autoritatilor sa corecteze numele de familie al mamei?
Sesizati in scris, emitentul certificatului de deces pentru a-l putea utiliza la succesiune.
certificatul de deces este emis in Statele Unite, trebuie apostilat la Haga si apoi tradus in romaneste ca sa poata fie inregistrat in Romania. Daca trebuie sa rectific numele de familie al mamei decadatului trebuie sa o fac inainte de apostilare si traducere. Daca il apostilez si traduc fara sa rectific numele, va fi acceptat in Romania? specific ; numele de familie al mamei decedatului are o litera gresita. in loc de "d" au pus "c" .
Rectificarea numelui de familie trebuie facuta inainte de apostilare.