Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... -- Drept de proprietate dupa succesiune --
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

-- Drept de proprietate dupa succesiune --

Buna ziua,

Va relatez pe scurt urmatoarea situatie.

Parintii mei, in timpul casatoriei lor, au construit o casa de vacanta in Judetul Dambovita, fara autorizatie de constructie pe terenul tatalui meu (acesta neavand cadastru si intabulare facuta, fiind o mostenire din partea tatalui lui, urmand a se face la un moment dat si actele pentru teren si casa).

In urma cu 2 ani, tatal meu a decedat, facand impreuna cu fratele si mama mea succesiunea pe bunurile tatalui meu, mama renuntand la mostenire/succesiune in favoarea noastra.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Daca se fac actele pe casa de vacanta din Judetul Dambovita, casa construita de ambii parinti in timpul casatoriei lor, mama mai are vreun drept de proprietate asupra ei, in conditiile in care a renuntat la succesiune/mostenire?

Va multumesc,
cteodorescu1987@yahoo.com, utilizator
Are, pentru ca asa cum ati afirmat, casa de vacanta a fost construita in timpul casatoriei, deci este bun comun al ambilor parinti.
Mama a renuntat doar la cota parte ce i-a revenit in calitate de sotie, din jumatatea tatalui.
Dar mai are si jumatatea ei de drept din imobil, fiind in viata.