avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diploma de bacalaureat mai este valabilă în ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diploma de bacalaureat mai este valabilă în condițiile în ...

Diploma de bacalaureat mai este valabilă în condițiile în care pe numele titularului a fost emisă o diplomă de licență?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:52, 25 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Diploma de bacalaureat atesta absolvirea liceului si sustinerea examenului final.

Diploma de licenta atesta absolvirea studiilor universitare.

Ambele diplome sunt valabile, aceste acte administrative produc efecte in circuitul civil.

Un act juridic inceteaza sa produca efecte juridice daca este anulat.
Diploma de licență poate substitui diploma de bacalaureat în dosarul de angajare dacă această este cerută pt ocuparea unui loc de muncă?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Diploma de bacalaureat atesta absolvirea liceului si sustinerea examenului final.

Diploma de licenta atesta absolvirea studiilor universitare.

Ambele diplome sunt valabile, aceste acte administrative produc efecte in circuitul civil.

Un act juridic inceteaza sa produca efecte juridice daca este anulat.


Ultima modificare: Vineri, 24 Septembrie 2021
manole silviu, utilizator
Diploma de licență nu poate substitui diploma de bacalaureat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am terminat facultatea de stiinte juridice si administrative ... sacuiuelena sacuiuelena Am terminat Facultatea de stiinte juridice si administrative de 3 ani si as vrea sa stiu daca pot preda vreo materie la gimnaziu si daca e obligatoriu pentru ... (vezi toată discuția)
Reinscrierea la liceu, urgent va rog... va multumesc :) tarkan tarkan Renuntare la diploma de bacalaureat :) Din ce am citit, am inteles ca domnul ministru Sorin Campeanu, ar fi afirmat ca se poate renunta si la diploma de ... (vezi toată discuția)
Se poate elibera diploma de licenta la cerere? Mon18 Mon18 Buna ziua, am absolvit FEAA Iasi, si am sustinut examenul de licenta in Februarie 2020, intre timp m-am inscris la cursul postuniversitar de optometrie in ... (vezi toată discuția)