avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... prescriere datorie finante - buna ziua, prin 1995 am ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

prescriere datorie finante - buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ...

buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ca sa-l ajut, stiu, mare prostie.. firma a dat faliment. dupa cativa ani (eu ma mutasem la alta adresa) s-a cerut atragerea raspunderii asociatilor si administratorilor. eu nu am stiut de proces, am pierdut si s-a admis atragerea raspunderii in solidar a tuturor asociatilor. nu mai stiu anul exact, si nici pe just.ro nu gasesc nimic (cred ca din cauza ca e prea vechi procesul). hartii nu am ca banuiesc ca mi-au fost comunicate la adresa veche. acum am primit somatie de la finante ca am de plata o suma uriasa, plus amenda.. as vrea sa fac contestatie ca ma gandesc ca s-ar fi prescris acea datorie, dar nu gasesc nicaieri exact in cat timp se prescriu datoriile catre finante. adica am gasit ca ar fi 5 ani calculati din ianuarie (sau iulie?) anul urmator anului cand s-a nascut datoria, dar mi se pare ca mai e ceva ce nu inteleg, de ex daca datoria e din 2010, finantele pot sa astepte pana in 2015 si abia atunci sa emita titlu executoriu, si abia de atunci ar incepe calculul celor 5 ani, deci practic ar fi 10 ani, nu 5, are sens ce zic? ar putea cineva sa imi explice cum e cu termenul de prescriptie pt datorii la finante? multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 22:58, 3 Decembrie 2021
Cam asa fac.

In plus, e posibil sa fi intrerupt termenul de prescriptie, adica sa inceapa un nou termen de 5 ani prin inceperea executarii silite.

Sper sa va fie de folos informatiile.

ionut979 a scris:

buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ca sa-l ajut, stiu, mare prostie.. firma a dat faliment. dupa cativa ani (eu ma mutasem la alta adresa) s-a cerut atragerea raspunderii asociatilor si administratorilor. eu nu am stiut de proces, am pierdut si s-a admis atragerea raspunderii in solidar a tuturor asociatilor. nu mai stiu anul exact, si nici pe just.ro nu gasesc nimic (cred ca din cauza ca e prea vechi procesul). hartii nu am ca banuiesc ca mi-au fost comunicate la adresa veche. acum am primit somatie de la finante ca am de plata o suma uriasa, plus amenda.. as vrea sa fac contestatie ca ma gandesc ca s-ar fi prescris acea datorie, dar nu gasesc nicaieri exact in cat timp se prescriu datoriile catre finante. adica am gasit ca ar fi 5 ani calculati din ianuarie (sau iulie?) anul urmator anului cand s-a nascut datoria, dar mi se pare ca mai e ceva ce nu inteleg, de ex daca datoria e din 2010, finantele pot sa astepte pana in 2015 si abia atunci sa emita titlu executoriu, si abia de atunci ar incepe calculul celor 5 ani, deci practic ar fi 10 ani, nu 5, are sens ce zic? ar putea cineva sa imi explice cum e cu termenul de prescriptie pt datorii la finante? multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspunderea patrimoniala a administratorului blitzmate blitzmate Buna ziua In anul 2003 am deschis un SRL care a functionat pana in 2005 inclusiv, an in care, din cauza datoriilor acumulate am incetat activitatea. Nu am ... (vezi toată discuția)
Dizolvare si lichidare firma cu datorii jade_0923 jade_0923 Buna seara, Incerc sa ma documentez pe ici, pe colo despre dizolvare si lichidare, dar nu gasesc un raspuns clar. Mai exact, problema este urmatoarea: ... (vezi toată discuția)
Datorii anaf IrinaMaria2018 IrinaMaria2018 Buna! Am primit pe 25 aprilie poprire de la anaf pe datorii mai vechi, din 2012. Am vazut pe site la dvs ca, dupa 5 ani, datoriile se prescriu. Ce pot face? Am ... (vezi toată discuția)