Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... prescriere datorie finante - buna ziua, prin 1995 am ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

prescriere datorie finante - buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ...

buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ca sa-l ajut, stiu, mare prostie.. firma a dat faliment. dupa cativa ani (eu ma mutasem la alta adresa) s-a cerut atragerea raspunderii asociatilor si administratorilor. eu nu am stiut de proces, am pierdut si s-a admis atragerea raspunderii in solidar a tuturor asociatilor. nu mai stiu anul exact, si nici pe just.ro nu gasesc nimic (cred ca din cauza ca e prea vechi procesul). hartii nu am ca banuiesc ca mi-au fost comunicate la adresa veche. acum am primit somatie de la finante ca am de plata o suma uriasa, plus amenda.. as vrea sa fac contestatie ca ma gandesc ca s-ar fi prescris acea datorie, dar nu gasesc nicaieri exact in cat timp se prescriu datoriile catre finante. adica am gasit ca ar fi 5 ani calculati din ianuarie (sau iulie?) anul urmator anului cand s-a nascut datoria, dar mi se pare ca mai e ceva ce nu inteleg, de ex daca datoria e din 2010, finantele pot sa astepte pana in 2015 si abia atunci sa emita titlu executoriu, si abia de atunci ar incepe calculul celor 5 ani, deci practic ar fi 10 ani, nu 5, are sens ce zic? ar putea cineva sa imi explice cum e cu termenul de prescriptie pt datorii la finante? multumesc mult!
Cam asa fac.

In plus, e posibil sa fi intrerupt termenul de prescriptie, adica sa inceapa un nou termen de 5 ani prin inceperea executarii silite.

Sper sa va fie de folos informatiile.

ionut979 a scris:

buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ca sa-l ajut, stiu, mare prostie.. firma a dat faliment. dupa cativa ani (eu ma mutasem la alta adresa) s-a cerut atragerea raspunderii asociatilor si administratorilor. eu nu am stiut de proces, am pierdut si s-a admis atragerea raspunderii in solidar a tuturor asociatilor. nu mai stiu anul exact, si nici pe just.ro nu gasesc nimic (cred ca din cauza ca e prea vechi procesul). hartii nu am ca banuiesc ca mi-au fost comunicate la adresa veche. acum am primit somatie de la finante ca am de plata o suma uriasa, plus amenda.. as vrea sa fac contestatie ca ma gandesc ca s-ar fi prescris acea datorie, dar nu gasesc nicaieri exact in cat timp se prescriu datoriile catre finante. adica am gasit ca ar fi 5 ani calculati din ianuarie (sau iulie?) anul urmator anului cand s-a nascut datoria, dar mi se pare ca mai e ceva ce nu inteleg, de ex daca datoria e din 2010, finantele pot sa astepte pana in 2015 si abia atunci sa emita titlu executoriu, si abia de atunci ar incepe calculul celor 5 ani, deci practic ar fi 10 ani, nu 5, are sens ce zic? ar putea cineva sa imi explice cum e cu termenul de prescriptie pt datorii la finante? multumesc mult!