Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Test serologic cantitativ Elisa, anticorpi Igg ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Test serologic cantitativ Elisa, anticorpi Igg sarscov2 - dovada trecerii prin boala

Speta: Am un test serologic cantitativ Elisa, anticorpi Igg anti sarscov2 POZITIV, emis de un laborator din UE, in septembrie. Deci, am anticorpi. Un titru considerabil chiar.
Ma adresez online Ministerului Sanatatii, prin aplicatia HealthyBuddy+ (" dezvoltat de experti UNICEF Ecaro si OMS/Europa"), intreband care este procedura prin care obtin asa-numita "Dovada a trecerii prin boala".
Raspunsul: "Imi pare rau, nu stiu sa va raspund la aceasta intrebare. Voi prelua aceasta intrebare si o voi prezenta expertilor nostri, iar ei vor oferi mai multe informatii disponibile in viitor. Va rugam sa reveniti curand, pentru a obtine raspunsul la intrebare".

Pe langa absurdul raspunsului AI, mai exista absurdul situatiei in sine. Testul in sine este DOVADA (laborator acreditat, cod QR, tot ce este necesar) trecerii prin boala.
De ce nu pot genera un certificat digital pe baza testului serologic de anticorpi POZITIV, care este dovada cea mai precisa nu numai a trecerii prin boala covid19, dar si a raspunsului imun adecvat / protectiei (ceea ce nu se intampla in cazul vaccinurilor, in foarte multe cazuri, dar totusi vaccinatii se bucura de "privilegiul" certificatului verde, indiferent de raspunsul imunologic).

Care este parerea voastra legata de acest aspect?

Cu stima,
Puskas Silvia
godspeed, utilizator
Deocamdata nu exista la nivelul UE un protocol comun de acceptare a dovezii trecerii prin boala Covid-19, prin testele serologice facute la orice laborator.
Daca ati fost inregistrata cu aceasta boala intr-un sistem de sanatate, puteti obtine de acolo certificatul digital, daca e in UE acel sistem de sanatate. Sunteti inregistrata intr-o baza de date.
Se falsifica si asa destule certificate digitale, e o problema de trasabilitate, nu de absurditate.
latka, moderator