Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut in alta ...

Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut in alta localitate .In aceste condiții ce fac cu contractele la utilități :electricitate ,gaz, cablu ,banca ,casa de pensii,medic de familie ,etc.,se pot rezolva online, s au trebuie mers la fiecare în parte la sediu ?
Când cumpar ,cum procedez cu contractele de la furnizori ale vânzătorului???
La ce trebuie sa fiu atenta la actele de cumpărare că sa nu am probleme legislative .
P.S. menționez că eu nu am intabulat apartamentul și nici nu am bani ptr. așa ceva .Cum se procedează în acest caz ?
Mulțumesc anticipat ptr. răbdarea acordată !
daca nu il intabulati, nu il puteti vinde. puteti sa luati un avans si apoi sa urmati procedura de cadastrare, intabulare, certificatre energetica etc.
veti incheia ce contracte vreti in baza actului de proprietate, se pot face si online, pt schimbarea titularului sa va dea si ultima factura
la vanzare, cumparatorul se obliga sa transfere si utilitatile pe numele lui
Mulțumesc mult!,o zi de toamna cu mult soare.