avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut in alta ...

Buna ziua ,vreau sa vand apartamentul și să mă mut in alta localitate .In aceste condiții ce fac cu contractele la utilități :electricitate ,gaz, cablu ,banca ,casa de pensii,medic de familie ,etc.,se pot rezolva online, s au trebuie mers la fiecare în parte la sediu ?
Când cumpar ,cum procedez cu contractele de la furnizori ale vânzătorului???
La ce trebuie sa fiu atenta la actele de cumpărare că sa nu am probleme legislative .
P.S. menționez că eu nu am intabulat apartamentul și nici nu am bani ptr. așa ceva .Cum se procedează în acest caz ?
Mulțumesc anticipat ptr. răbdarea acordată !
Cel mai recent răspuns: nistorsofia , utilizator 08:11, 27 Septembrie 2021
daca nu il intabulati, nu il puteti vinde. puteti sa luati un avans si apoi sa urmati procedura de cadastrare, intabulare, certificatre energetica etc.
veti incheia ce contracte vreti in baza actului de proprietate, se pot face si online, pt schimbarea titularului sa va dea si ultima factura
la vanzare, cumparatorul se obliga sa transfere si utilitatile pe numele lui
Mulțumesc mult!,o zi de toamna cu mult soare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare locuinta prin prima casa Carmen Dumitrescu Carmen Dumitrescu Va rog sa-mi spuneti ce documentatie trebuie sa detina un vanzator care vinde un apartament prin PRIMA CASA,pasii care trebuie sa-i urmeze si in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in ... Gigi1979 Gigi1979 Buna ziua, As vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in care vreau sa cumpar un apartament care este ipotecat. Speță este următoarea: sunt titularul ... (vezi toată discuția)
Cumparare imobil filipf16 filipf16 ce acte trebuie sa solicit vanzatorului daca vreau sa cumpar un apartament? (vezi toată discuția)