Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, se poate face ieșirea din indiviziune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, se poate face ieșirea din indiviziune doar pe o ...

Bună ziua, se poate face ieșirea din indiviziune doar pe o cotă parte? Adică dacă eu am 1/3 dintr-un imobil pot face cerere la notar să ies din indiviziune și să primesc un lot fizic din teren (cu acordul celorlalți coproprietari), iar celelalte 2/3 din imobil să rămână în indiviziune?
Da, dar asta presupune semnarea unui act de dezmembrare (prin care imobilul se imparte in 2/3 si 1/3) si a unui contract de partaj prin care primiti in proprietate exclusiva imobilul rezultat din dezmembrarea a 1/3 din imobilul initial. Aveti nevoie ca dreptul de proprietate sa fie intabulat.