Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Tatal meu avea o asigurare de viata privata ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Tatal meu avea o asigurare de viata privata si a decedat. ...

Buna ziua!

Tatal meu avea o asigurare de viata privata si a decedat.
Compania de asigurari imi cere o adeverinta de la medicul de familie al tatalui meu, adeverinta care sa ateste ca avea boala respectiva depistata dupa momentul semnarii asigurarii.

Medicul de familie refuza sa imi dea respectiva adeverinta fara procura din partea tatalui meu.

Este legal ce imi cere? Cum pot sa am procura daca tatal meu e decedat? Ma puteti ajuta cu o lege/articol in aceasta privinta?

Multumesc!
Evident ca nu aveti cum / de unde sa prezentati o procura. Deschideti succesiunea la notar si solicitati sa vi se elibereze intai un certificat de calitate de mostenitor (nu e cel final, doar un certificat care atesta ca aveti vocatie succesorala, sa puteti intreprinde diverse demersuri administrative, inclusiv sa solicitati adeverinta / copie dupa dosarul medical al tatalui dvs.).