avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nulitate CIM nerespectare incadrare cod COR raportat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nulitate CIM nerespectare incadrare cod COR raportat la studii absolvite

Buna ziua, as dori sa stiu daca in conditiile in care se angajeaza un om cu 8 clase si un program de ucenicie de electrician (720h) pe incadrarea de vopsitor industrial, avand codul COR cu 7 insemnand muncitor calificat cu studii medii, lucrul acesta:
1. ar atrage nulitatea contractului de munca?
2. ar fi pasibil de amenda de la ITM?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Septembrie 2021
iRazvan91, utilizator
Cel mai recent răspuns: iRazvan91 , utilizator 08:00, 30 Septembrie 2021
1. Nulitatea c.i.m. poate fi atrasa de lipsa studiilor necesare ocuparii functiei din c.i.m.

2. Nu exista sanctiune contraventionala , astfel nu va primi amenda dela ITM.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune pentru incadrarea pe un post fara a avea diploma de studii si de calificare? carmenbn carmenbn Care este sanctiunea pt.incadrarea pe un post fara a avea diploma de studii si de calificare?De exemplu,am angajat 2 mecanici auto,unul are 10 clase,unul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am angajat o persoana pe pozitia marketing asistent ... Gabrielacreatza Gabrielacreatza Buna ziua! Am angajat o persoana pe pozitia Marketing asistent - cod cor 243203. Acum am vazut ca sunt necesare studii superioare. Care sunt consecintele, daca ... (vezi toată discuția)
Postul de contabil cu codul cor 331302 Monimoni28 Monimoni28 Buna ziua sunt angajzta la o societate pe pOStul de contzbil cu incadrare in cor 331302 si nu zm doar studii medii... Este ilegal dacz vin cei de la ITM? (vezi toată discuția)