Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nulitate CIM nerespectare incadrare cod COR raportat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nulitate CIM nerespectare incadrare cod COR raportat la studii absolvite

Buna ziua, as dori sa stiu daca in conditiile in care se angajeaza un om cu 8 clase si un program de ucenicie de electrician (720h) pe incadrarea de vopsitor industrial, avand codul COR cu 7 insemnand muncitor calificat cu studii medii, lucrul acesta:
1. ar atrage nulitatea contractului de munca?
2. ar fi pasibil de amenda de la ITM?
Multumesc!
iRazvan91, utilizator
1. Nulitatea c.i.m. poate fi atrasa de lipsa studiilor necesare ocuparii functiei din c.i.m.

2. Nu exista sanctiune contraventionala , astfel nu va primi amenda dela ITM.
Va multumesc pentru raspuns.