Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cum procedez sa anulez/ reziliez unilateral un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cum procedez sa anulez/ reziliez unilateral un contract de servicii, ...

Cum procedez sa anulez/ reziliez unilateral un contract de servicii, pentru neindeplinirea de catre prestator a obligatiilor legale? ANPC nu m-a ajutat. Denuntarea unilaterala a contractului am facut-o printr-o notificare trimisa cu scrisoare recomandata la sediul social al prestatorului, care nu a fost ridicata de acesta. Cum recuperez ceea ce am achitat prestatorului?
rezilierea se face conform clauzelor pe care le-ati agreat.
care sunt sanctiunile prevazute in contract pentru prestarea defectuoasa, cu intarziere sau lipsa prestarii?
corespondenta se trimite cu confirmare de primire sau se poate trimite prin avocat.
recuperarea sumelor se face in justitie dupa ce instanta va va fi dat castig de cauza.
de obicei OPC tine cu clientii. ce a invocat in cazul dvs.?
1. Exista clauza de reziliere unilaterala pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.
2. Am trimis notificarea cu confirmare de primire si mi s-a intors plicul. Am facut poza si am trimis si pe Whatsapp.
3. OPC cred ca a clasat cauza, deoarece nu am primit raspuns si au trecut mai mult de 30 de zile.
Ma puteti ajuta cu recuperarea in justitie a sumei de 2200 lei achitati ?
consultati un avocat din tabloul celor inscrisi: www.avocatnet.ro/Avocat-din-...