avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Recent am schimbat invelitoarea la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Recent am schimbat invelitoarea la acoperis. (bloc ...

Buna ziua. Recent am schimbat invelitoarea la acoperis. (bloc 4 etaje fara asociatie)
Care sunt pasii de urmat pentru a recupera investitia de la vecini in mod legal? De ce acte e nevoie de la firma care executa lucrarea?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:31, 2 Octombrie 2021
Instanta. Factura si chitanta (sau extras de banca).
In cazul imobilelor de locuit in comun,unde nu este constituita asociatie de proprietari,,.demararea de lucrari de reparatii,intretinere la partea comuna se realizeaza dupa ce se obtine acordul locatarilor
In speta ,dv pentru recuperat c/v investitie este necesar sa detineti documente justificative materiale si manopera,certificat d egarantie,proces verbal predare-primire
Initial este d epreferat sa contactati locatarii,prezntati situatia si in cazul in care exista persoane care nu inteleg sa trespecte dispozitiile in domeniu,referitoare la partea comuna atunci va revine dreptul sa va adresati instantei de judecata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.doar ... Ion88 Ion88 Buna ziua Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.Doar materialele m au costat 60 mil,dar asociatia de proprietari nu vrea sa mi dea banii ... (vezi toată discuția)
Reparatie acoperis-nu sintem asociatie de locatari didifloreasca didifloreasca Locuiesc intr-un apartament dintr-o vila de 2 etaje. Din pacate nu sintem constituiti intr-o asociatie de locatari. Problema este urmatoarea: trebuie reparat ... (vezi toată discuția)
Daca locatarul de la ultimul etaj hidroizoleaza acoperisul pe banii lui, sunt obligati cei din coloana sa contribuie la cheltuieli ? ? pitix pitix Un locatar de la ultimul etaj a facut hidroizolatie doar pe partea lui de acoperis din banii lui, (nu am verificat nimic). La avizier pentru reparatii la cei ... (vezi toată discuția)