Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Rate la banca platite doar de sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Rate la banca platite doar de sotie

Buna seara !
Nepoata mea este casatorita de 10 ani, 2 copii. A facut un contract de imprumut bancar pentru casa. Ratele le plateste numai ea, sotul nu.
Acum, vrea sa divorteze, nu intru in detalii. Va intreb: Cum ramane cu ratele ? Este doar obligatia ei sa le plateasca, adica daca nu o sa mai poata plati, ce se intampla ? Este ingrijorata si nu stie ce sa faca. De 1 an si ceva sta intr-un mariaj toxic doar pentru ca se teme sa nu poata plati ratele. El, sotul, nu are nici o obligatie ? Multumesc !
Citeste contractul de imprumut. Daca este trecut si sotul, va plati in solidar cu sotia .
In contract este doar ea, imprumutul este pt nevoi personale. In caz de divort restul ratelor le achita numai ea ? Casa e un bun comun. Datoriile oare nu ? De aceea intreb aici. Seara buna !

gi-jane2, moderator
cand partajeaza casa, va cere sa se constate ca acel credit e o datorie comuna si sa se scada din sulta sau din pretul obtinut.
Da, la imparteala sa faca dovada creditului contractat si sa il inculda in calculele partajului, caci sarmana femeie nu cred ca si-a cumparat doar rujuri pentru ea din banii aceeia, ci probabil ca i-a folosit pentru familie.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !