Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum as putea sa procedez legat de despăgubirea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum as putea sa procedez legat de despăgubirea vecinului de ...

Cum as putea sa procedez legat de despăgubirea vecinului de dedesubtul meu ca urmare a unei inundații provocate de ruperea unui robinet de la masina de spalat? Vreau sa specific faptul ca nu am putut închide apa pe coloana mea deoarece încăperea de unde se poate închide este închisă cu o cheie pe care o are un anumit vecin care era plecat din localitate.
Nu mi se pare normal sa nu aibă toți locatarii acces în acea camera, se pot întâmplă astfel de cazuri. Exista o cale legala în acest sens? Din bun simt o sa repar daunele provocate dar vreau sa știu dacă exista și o cale legala și daca cineva poate fi tras la răspundere.
ionutradut, utilizator
Legal,accesul in subsolul tehnic nu este permis tuturor personelor ,tocmai pentru asigurarea starii tehnice a instalatiilor parte comuna
Normal este ca seful de scara,administartorul,presedintele de asociatie sa detina cheie acces la subsolul tehnic
Legiuitorul nu a dispus prevederi in aceasta directie