avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism vandut netranscris pe numele noului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism vandut netranscris pe numele noului proprietar

Buna ziua,
Am vandut un autoturism cu cativa ani in urma pe promisiunea ca va fi transcrisa in termenul legal.
Am facut doar acte de mana cu cumparatorul, dar i-am dat toate actele masinii. Am cautat persoana de
mai multe ori dar nu este in tara. Masina a vandut-o mai departe inainte sa plece din tara. Impozitul il platesc eu,
si neavand actele masinii nu il pot radia.
Va rog sa ma indrumati sa scot masina din evidenta taxe si impozite locale, respectiv sa o radiez la politie.
Am doar "contractul de vanzare cumparare pentru un vechicul folosit" si certificatul fiscal de la primarie care
justifica faptul ca respectiva masina este a mea.


Ultima modificare: Luni, 4 Octombrie 2021
Katalin Patai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Katalin Patai , utilizator 14:09, 4 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu va ramane decat fie sa il actionati in instanta pe cumparator pentru a realiza formalitatile necesare, fie sa gasiti actualul proprietar cu care sa intocmiti un contract de vanzare-cumparare si sa se inscrie acesta ca proprietar in evidentele fiscale si ale politiei.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto vanduta cu contract de vanzare-cumparare biencutza biencutza Buna ziua, Am o problema: sotul meu a facut un schimb auto cu contract de vanzare-cumparare. Cel care a luat masina nu a inscris-o in circulatie si a dat-o ... (vezi toată discuția)
Cum sa radiez o masina vanduta acum 10 ani,de la care nu mai am nici un act mariusc69 mariusc69 Acum 10 ani am vandut o dacie in targ la Pitesti la care am facut un act de vanzare cumparare .Cumparatorul nu a mai venit sa facem radierea si intre timp eu ... (vezi toată discuția)
Cum pot radia o masina cu actele vandute? pirina pirina Buna ziua, am urmatoarea problema: in urma unui accident rutier am primit de la asigurari dauna totala iar masina (ce a mai ramas din ea) a ramas in posesia ... (vezi toată discuția)