Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism vandut netranscris pe numele noului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism vandut netranscris pe numele noului proprietar

Buna ziua,
Am vandut un autoturism cu cativa ani in urma pe promisiunea ca va fi transcrisa in termenul legal.
Am facut doar acte de mana cu cumparatorul, dar i-am dat toate actele masinii. Am cautat persoana de
mai multe ori dar nu este in tara. Masina a vandut-o mai departe inainte sa plece din tara. Impozitul il platesc eu,
si neavand actele masinii nu il pot radia.
Va rog sa ma indrumati sa scot masina din evidenta taxe si impozite locale, respectiv sa o radiez la politie.
Am doar "contractul de vanzare cumparare pentru un vechicul folosit" si certificatul fiscal de la primarie care
justifica faptul ca respectiva masina este a mea.

Katalin Patai, utilizator
Buna ziua,
Nu va ramane decat fie sa il actionati in instanta pe cumparator pentru a realiza formalitatile necesare, fie sa gasiti actualul proprietar cu care sa intocmiti un contract de vanzare-cumparare si sa se inscrie acesta ca proprietar in evidentele fiscale si ale politiei.
Multumesc