Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Sunt cenzor in cadrul asociației-m-ar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Sunt cenzor in cadrul asociației-m-ar interesa daca ...

Buna ziua!
Sunt cenzor in cadrul asociației-m-ar interesa daca Asociația poate verifica la ANAF un contract de chirie? Și cum?Și dacă nu există contract ,se poate face sesizare că respectivul proprietar nu declară veniturile suplimentare? mulțumesc
Buna ziua,
Eu zic ca puteti face o reclamatie in nume personal in care sa spuneti ca suspectati ca un proprietar din blocul dvs. inchirieaza apartamentul fara contract si declararea veniturilor si ii rugati sa i-a masurile legale...
Nu mai exista obligatia inregistrarii contractelor de locatiune la ANAF
Avand in vedere continutul datelor, care se afla sub incidenta disp GDPR nu aveti calitatea si dreptul legal sa vizualizati documentul
Puteti sesiza oficial autoritatea in drept sa verifice
buna ziua,
si eu sunt cenzor si as dori sa ma indrumati, deoarece nu am intalnit pana acum ca un proprietar- desi inca nu a facut dovada ca este proprietar-cu actul de vanzare-cumparare si Ci, doreste sa i sa dea in copie toate contractele pe care asociatia le are si anume cu furnizorii de utilitati si cu prestatorii de servicii- administrator, cenzor, ct de mandat ale comitetului, ct cu firmele care au executat anumite lucrari de reparatii. Precizez ca are si o mare restanta la cotele de intretinere si administratorul a inceput sa ii trimita notificari de plata. Conform GDPR ce copii xerox ii putem da, dupa ce face dovada ca este proprietar. Fireste presedintele reprezinta asociatia si el trebuie sa dea actele solicitate, dar m-a intrebat si nu stiu ce trebuie sa facem cu contractele, restul de documente facturi furnizori, explicatii mod de calcul liste cote, etc le dam sa dovedim ce am calculat in liste cu acte justificative. multumesc si zi cu spor.
,
Presedintele ii poate raspunde ca o sa raspunda... cererii dumnealui numai dupa ce face dovada calitatii de proprietar in acel condominiu...
Si ii poate da art. cu definita proprietarului din legea 196/2018 precum si art. 28.
multumesc, daca face dovada intr-un final, deci ii putem elibera copii dupa contractele cu furnizorii si prestatorii? desi am vazut la unele ca au clauza de confidentialitate.