Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună dimineața!Am o intrebare legată de concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună dimineața!Am o intrebare legată de concediul prenatal ...

Bună dimineața!Am o intrebare legată de concediul prenatal si postnatal.
Sunt angajată la o firmă de 2 ani si 5 luni.Sunt însărcinată in 4 luni,medicul mi-a recomandat concediul de risc maternal de pe data de 15.10.2021.
Problema ar fii următoarea:Seful meu a zis ca pe 31.12.2021 o sa închidă firma,fiind cetățean străin,o sa plece din țară.Pana pe 15.01.2022 o sa fiu in risc maternal.Dupa 15.01.2022 trebuie sa intru in prenatal.Unde voi depunde atunci actele si cine imi v-a plăti cele 2 concedii?
O zi bună!
Vă mulțumesc!
Puteti opta pentru somaj si de acolo sa beneficiati de concediul maternal sau sa depuneti direct aceste concedii la casa judeteana de sanatate.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
El pe 31.12.2021.inchide iar eu o sa am risc de pe 15.12-15.01.Pe 15.01ar trebui sa intru direct in prenatal.
Ar trebui sa i spuneti asta medicului, concediul de risc maternal se elibereaza doar angajatelor...
De pe 1 Ianuarie o sa trebuiasca sa intrati in Concediu prenatal.
Vă mulțumesc!O zi frumoasă!