avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună dimineața!Am o intrebare legată de concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună dimineața!Am o intrebare legată de concediul prenatal ...

Bună dimineața!Am o intrebare legată de concediul prenatal si postnatal.
Sunt angajată la o firmă de 2 ani si 5 luni.Sunt însărcinată in 4 luni,medicul mi-a recomandat concediul de risc maternal de pe data de 15.10.2021.
Problema ar fii următoarea:Seful meu a zis ca pe 31.12.2021 o sa închidă firma,fiind cetățean străin,o sa plece din țară.Pana pe 15.01.2022 o sa fiu in risc maternal.Dupa 15.01.2022 trebuie sa intru in prenatal.Unde voi depunde atunci actele si cine imi v-a plăti cele 2 concedii?
O zi bună!
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: OncicaLavinia , utilizator 14:02, 8 Octombrie 2021
Puteti opta pentru somaj si de acolo sa beneficiati de concediul maternal sau sa depuneti direct aceste concedii la casa judeteana de sanatate.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
El pe 31.12.2021.inchide iar eu o sa am risc de pe 15.12-15.01.Pe 15.01ar trebui sa intru direct in prenatal.
Ar trebui sa i spuneti asta medicului, concediul de risc maternal se elibereaza doar angajatelor...
De pe 1 Ianuarie o sa trebuiasca sa intrati in Concediu prenatal.
Vă mulțumesc!O zi frumoasă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie risc maternal Alexandra Floretntina Alexandra Floretntina Buna seara , sunt in concediu de risc maternal , fiind însărcinată in 21 de săptămâni , societatea la care lucrez își va Închide in curând ... (vezi toată discuția)
Concediul maternal ARIAN09 ARIAN09 Buna ziua sunt insarcinata in 27 saptamani .as dori sa intru cu 84 de zile in concediul pt sarcina , maternal ,pt ca mediul in care lucrez nu e prielnic .As ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)