Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare de expropriere a unei constructii proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare de expropriere a unei constructii proprietate tabulara in favoarea unui vecin

La cererea uni vecin,printr-o hotarare a unei instante mi se taie in doua un sopron proprietate tabulara inscris ca atare in CF, pentru ca acesta sa poata intra cu masina in curtea comuna. Practic, mi se expropriaza, in favoarea vecinului o suprafata din sopronul proprietate privata.
As putea sa invoc o exceptie de neconstitutionalitate avand in vedere art. 44 alin 3 din Constitutie : "nimeni nu poate fi expropriat decat pentru o cauza de utilitate publica, cu dreapta si prealabila despagubire" ?
flomrco47, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Doamna Zaharia,
Sopronul este o constructie. Servitutea se poate institui pe teren liber. Mie mi se impune sa demolez sopronul, proprietatea mea tabulara si exclusiva in favorea vecinului.
Procesul este in faza de recurs.
Eu intrebam daca in aceasta faza pot invoca exceptia de neconstitutionalitate !
~ Conținut șters la cerere ~