Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Doresc sa imi infiintez un PFA.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Doresc sa imi infiintez un PFA.

Buna ziua!
Doresc sa imi infiintez un PFA . Am un aparat CNC -taiere si gravura laser cu care pot realiza diverse produse din lemn, plastic si hartie. (cutii lemn, cadouri personalizate, etc)

1. In ce cod CAEN ma incadrez?
2. Apartamentul meu poate sa fie si sediu social dar si spatiu de lucru?
3. Daca nu realizez niciun venit, care sunt costurile acestui PFA?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna seara
Va incadrati la mai multe coduri CAEN in functie de materialul pe care il veti prelucra, nu de modul de prelucrare al materialului. (1610, 1812, etc). E posibil sa vi se solicite un act de studii corespunzator obiectului de activitate inscris in cerere.
Propriul apartament va poate servi drept sediu, insa nu pot spune acelasi lucru in ceea ce priveste spatiul de lucru. Aveti nevoie de acordul vecinilor in acest sens.
Daca nu realizati niciun venit nu veti achita impozit pe venit. Initial prin Declaratia Unica veti comunica veniturile estimate, urmand ca apoi sa fie reglate printr-o noua DU.