avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. am o intrebare de adresat. Doresc sa stiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. am o intrebare de adresat. Doresc sa stiu daca pot ...

Buna ziua. am o intrebare de adresat.
Doresc sa stiu daca pot incheia un contract de vanzare-cumparare (eventual cu clauza de intretinere) cu mama, asupra apartamentului in care locuim , fara a fi implicati ceilalti frati. In urma cu mai multi ani i-am platit mamei o datorie destul de mare la vremea aceea (6000 e), urmand sa raman in casa dupa moartea ei. Este nevoie de expertiza psihiatrica pentru a trece apartamentul pe numele meu?
Doresc sa stiu cum este mai bine sa procedam pentru a nu avea probleme cu fratii in viitor. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Silvia Zaharia , Avocat 17:53, 13 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din punctul meu de vedere, un contract de vânzare-cumpărare perfectat cu mama Dvs. v-ar aduce numai probleme, dacă la încheierea acestuia, nu veți putea face și dovada plății integrale a prețului.

De altfel, nu cred că, veți găsi un notar ,care să încheie actul, fără dovada plății.

Faptul că Dvs. ați plătit o datorie a mamei, nu este un argument care să justifice plata prețului apartamentului.

Contractele de vânzare încheiate între ascendenți și descendeți, adică, în cazul de față, mamă și fiică pot fi considerate donații deghizate și pot fi atacate, de către ceilalți frați.

Dacă o întrețineți pe mamă, cel mai corect este, să încheiați un contract de întreținere.

Contractul de întreţinere este reglementat de Codul civil, iar dispozițiile art. 2254 îl definesc astfel:

,,Noţiune

(1) Prin contractul de întreţinere o parte se obligă să efectueze în folosul celeilalte părţi sau al unui anumit terţ prestaţiile necesare întreţinerii şi îngrijirii pentru o anumită durată.

(2) Dacă prin contract nu s-a prevăzut durata întreţinerii ori s-a prevăzut numai caracterul viager al acesteia, atunci întreţinerea se datorează pentru toată durata vieţii creditorului întreţinerii.,,

În ceea ce privește certificatul medico-legal care probează discernământul, pentru a vă da un raspuns foarte corect, ar trebui să cunosc vârsta mamei.

Oricum, bănuiesc că, nu mai este foarte tânără.

Eu, indiferent de situație, aș merge pe varianta certificatului medico-legal.
Ultima modificare: Luni, 11 Octombrie 2021
Silvia Zaharia, Avocat
Buna ziua. Multumesc pentru raspunsul la intrebarea anterioara. As dori sa va mai intreb ceva; daca se incheie act de intretinere intre mine si mama care are varsta de 77 ani, este necesar si asistenta din partea unui avocat? sau se poate rezolva doar prin notar? Mentionez ca locuiesc cu mama din momentul in care i-am achitat datoria acum mai multi ani, cand mi-am vandut garsoniera in care locuiam. Am inteles ca notarul poate solicita o expertiza medico- legala doar daca constata ca vanzatorul (mama) are un anume comportament. Sunt derutata de acest aspect si nu stiu exact unde trebuie sa ma adresez pentr a afla exact cum sa procedez. Fiind pandemie sunt restrictii si totusi vreau sa rezolv aceasta problema. Multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 12 Octombrie 2021
petrutatache, utilizator
Sfatul meu este, să vă adresați unui notar.

Cu siguranță, o să vă lămurească cu privire la toate actele și demersurile pe care trebuie să le faceți.

~ final discuție ~