avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj casa si teren

In trecut acum 10 ani s- a stabilit impreuna cu un frate , ca eu si el sa ne ocupam de intretinerea mamei .
Am facut la un moment dat succesiune de pe tata si apoi Mama a putut vinde partea ei ..apoi am facut un contrat cu ea , si noi (eu cu fratele ),ptr o casa si anexe si curte in cote egale,
pe parcurs fiecare dintre noi a renovat cate ceva la casa respectiva,
cateva camere, anexe comune sunt cateva anexe bucatarie si baie ,
mama nu mai traieste de 3 ani si doresc sa stiu cum pot face acum sa ies din indiviziune sa pot vinde partea mea , acolo eu nu voi putea locui in viitor,
acel frate locuieste acolo si pentru el bunurile s -au contopit peste ce este si al meu.
De curand am cerut un certificat fiscal de la primaria si acolo spre surprinderea mea apar alte propietati care nu sunt in comun . plus ca are debite neachitate ,
cum pot rezolva iesirea din indiviziune ptr partea care eu o detin ?
mentionez ca nu pot ajuge la un punct de intelegere ,ca respectvul frate nu este de acord cu ce vreau eu .
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
monica084, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 12:22, 13 Octombrie 2021
Contactati un avocat si faceti succesiunea si pentru celelalte bunuri ce "au aparut" dar si iesirea din indiviziune prin instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de moștenitor Sof07 Sof07 În urma decesului tatălui meu s-a făcut succesiunea întrare mine,mama și fratele meu știi cata cota parte are fiecare(noi ca și copii3/4.iar mama ... (vezi toată discuția)
Dubla succesiune SinzianaN SinzianaN Buna ziua. Incerc sa fiu cat mai succinta. Bunicul meu (care traieste) a fost casatorit de doua ori. Din fiecare casatorie a rezultat cate un copil. Acum e ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune dupa succesiune mkolecha mkolecha suntem doi frati ,avem tata vitreg care nu are copii impreuna cu mama ,dupa moartea mamei la succesiune am primt impreuna cu fratele 75% iar tatalvitreg 25% ... (vezi toată discuția)