Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj casa si teren

In trecut acum 10 ani s- a stabilit impreuna cu un frate , ca eu si el sa ne ocupam de intretinerea mamei .
Am facut la un moment dat succesiune de pe tata si apoi Mama a putut vinde partea ei ..apoi am facut un contrat cu ea , si noi (eu cu fratele ),ptr o casa si anexe si curte in cote egale,
pe parcurs fiecare dintre noi a renovat cate ceva la casa respectiva,
cateva camere, anexe comune sunt cateva anexe bucatarie si baie ,
mama nu mai traieste de 3 ani si doresc sa stiu cum pot face acum sa ies din indiviziune sa pot vinde partea mea , acolo eu nu voi putea locui in viitor,
acel frate locuieste acolo si pentru el bunurile s -au contopit peste ce este si al meu.
De curand am cerut un certificat fiscal de la primaria si acolo spre surprinderea mea apar alte propietati care nu sunt in comun . plus ca are debite neachitate ,
cum pot rezolva iesirea din indiviziune ptr partea care eu o detin ?
mentionez ca nu pot ajuge la un punct de intelegere ,ca respectvul frate nu este de acord cu ce vreau eu .
monica084, utilizator
Contactati un avocat si faceti succesiunea si pentru celelalte bunuri ce "au aparut" dar si iesirea din indiviziune prin instanta.