Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate beneficia de somaj din alt oras decat din cel ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate beneficia de somaj din alt oras decat din cel in care am lucrat?

Eu am lucrat la o firma din arad, sunt din tg jiu si as vrea sa plec inapoi dar nu stiu daca se poate baga somajul in tg jiu daca eu am lucrat in arad?
Numai in localitatea de domiciliu sau de resedinta. Luati de la Arad toate documente in special adeverinta de venituri, pentru a nu face alte drumuri.
Va multumesc pt raspunsul prompt, adeverinta de venit de la finante se elibereaza ?
D-nei Adela
DA de la finante, iar pt a sti pe viitor : nu are importanta prea mare raza teritoriala unde ati lucrat, sau unde veti lucra pe viitor atat timp cat este in Romania, actele pe somaj se depun pe raza unde aveti dvs domiciliul :).
Toate cele bune,
Interventie moderator

Va rog sa nu deschideti mai multe topicuri punand intrebari in legatura cu aceeasi problema. Daca aveti intrebari suplimentare, va rog sa le postati in acest topic.
Va multumesc!

Gabriela Pintea

adelapopescu a scris:
Cum se calculeaza indemnizatia pt somaj, se calculeaza din salariul pe care l-am avut ?