Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Buna ziua! Pot reprezenta in instanta o firma ca ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Buna ziua! Pot reprezenta in instanta o firma ca simplu jurist, ...

Buna ziua!
Pot reprezenta in instanta o firma ca simplu jurist, fara a fi inscris la Uniunea Juristilor?
Am un temei legal pentru acest lucru?
Consilierul juridic în activitatea sa asigura consultanţă şi reprezentarea autorităţii sau institutiei publice în serviciul careia se afla ori a persoanei juridice cu care are raporturi de muncă, apara drepturile şi interesele legitime ale acestora în raporturile lor cu autorităţile publice, instituţiile de orice natura, precum şi cu orice persoană juridica sau fizica, română sau străină; în condiţiile legii şi ale regulamentelor specifice unităţii, avizeaza şi contrasemnează actele cu caracter juridic. - extras Legea 514/2003 -

In speta, puteti face asa ceva.
Chiar daca nu am examenul de definitivare a profesiei?
juridic.answer, utilizator