Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O intrebare despre Drumul de Servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O intrebare despre Drumul de Servitute

Salut,

Am o intrebare despre Drumul de Servitute si as aprecia ajutor cu niste informatii.

Context: Va trebui sa las un astfel de drum "lotului din spate" cu ocazia dezmembrarii unei parcele in 2 (drum probabil: 3.5m latime pe o lungime de 28m).
Pe parcela mea va fi acordata Servitutea de trecere fiind "lotul din fata" cu front la drumul principal.
Eu nu am sa trag un mare beneficiu pe acest drum, planurile pentru accesul in curte va fi direct din drumul principal (avem un front generos) - nu ma intereseaza sa investesc in el, nu o sa il folosesc - va fi pe teren cu iarba.

Intrebarea: ce drepturi are cel care beneficiaza de servitute asupra terenul din punct de vedere a unor posibile modificari: pietruire/asfaltere, sapat santuri, sapat si tras utilitati pe/prin drum?

Ma gandesc acum, ca trebuie sa fiu consultat si sa ma pun si eu in acord pentru a realiza aceste lucrari.
Nu am o problema in a permite aceste lucruri, doar ca lucrarile sa fie facute corect si calitativ.

Cosmin.Marian, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~