avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O intrebare despre Drumul de Servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O intrebare despre Drumul de Servitute

Salut,

Am o intrebare despre Drumul de Servitute si as aprecia ajutor cu niste informatii.

Context: Va trebui sa las un astfel de drum "lotului din spate" cu ocazia dezmembrarii unei parcele in 2 (drum probabil: 3.5m latime pe o lungime de 28m).
Pe parcela mea va fi acordata Servitutea de trecere fiind "lotul din fata" cu front la drumul principal.
Eu nu am sa trag un mare beneficiu pe acest drum, planurile pentru accesul in curte va fi direct din drumul principal (avem un front generos) - nu ma intereseaza sa investesc in el, nu o sa il folosesc - va fi pe teren cu iarba.

Intrebarea: ce drepturi are cel care beneficiaza de servitute asupra terenul din punct de vedere a unor posibile modificari: pietruire/asfaltere, sapat santuri, sapat si tras utilitati pe/prin drum?

Ma gandesc acum, ca trebuie sa fiu consultat si sa ma pun si eu in acord pentru a realiza aceste lucrari.
Nu am o problema in a permite aceste lucruri, doar ca lucrarile sa fie facute corect si calitativ.


Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2021
Cosmin.Marian, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cosmin.Marian , utilizator 20:08, 14 Octombrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum de servitute dsubti dsubti Buna ziua. Va rog sa ma ajuati cu un raspuns referitor la urmatoarea speta. Detin un teren cu iesire la drum. Vecinul din spatele meu nu beneficiaza de aceasta ... (vezi toată discuția)
Am cumparat recent o parcele de teren si mi-a fost transmis si ... Laurentiu1. Laurentiu1. Am cumparat recend o parcele de teren si mi-a fost transmis si dreptul de servitute asupra imobilului cu dumarul cadastral.... inscris in cartea funciara ...cu ... (vezi toată discuția)
Servitutea, obligatii, cine este proprietarul fondului dominant si cine al fondului aservit? cyan cyan Cine este proprietarul fondului dominant si cine este proprietarul fondului aservit in cazul servitutii de traversare si trecere potrivit art. 755-772 din ... (vezi toată discuția)