Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Declarare insolventa societate comerciala .ANAF a ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Declarare insolventa societate comerciala .ANAF a declarat insolventa societatii comerciale de tip SRL.Procesul ...

ANAF a declarat insolventa societatii comerciale de tip SRL.Procesul verbal nu a fost comunicat catre societate si administratorul a luat cunostinta de insolventa dupa ce i s-a comunicat o notificare de atragere a raspunderii patrimoniale a administratorului.In ce conditii societatea comerciala poate evita insolventa ?
Care este pragul datoriilor fiscale la ANAF , pentru care poate declara insolventa unei societati comerciale ?
Insolventa e o stare de fapt, nu o alegere. Daca exista datorii peste 50.000 lei si nu se platesc pentru ca nu exista bani in casa sau in cont societatea e in stare de insolventa. Nu conteaza daca are bunuri sau de incasat.

La aparitia starii de insolventa administratorul e obligat sa depuna la tribunal cerere de deschidere a procedurii insolventei.

Daca intarzie 6 luni comite infractiunea de bancruta simpla.

Deci daca datoriile sunt mai mari de 50.000 lei aveti obligatia sa depuneti cerere de deschidere a procedurii insolventei indiferent de procesele verbale ale ANAF sau comunicari etc.

Sper sa va fie de folos informatiile.