Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordul global se ia in considerare la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordul global se ia in considerare la pensie?

Acordul global se ia in considerare la pensie

.
Potrivit actualei legislatii, nu intra.
Intra doar prin hotarare judecatoreasca definitiva.
DECIZIE nr. 19 din 17 octombrie 2011 privind recursul in interesul legii, referitor la stabilirea si recalcularea pensiilor din sistemul public provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, prin luarea in considerare a formelor de retribuire obtinute in acord global, prevazute de art. 12 alin. (1) lit. a) din Legea retribuirii dupa cantitatea si calitatea muncii nr. 57/1974

ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
În numele legii
DECIDE:

Admite recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângã Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
În interpretarea dispoziţiilor art. 2 lit. e), art. 78 şi art. 164 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale şi ale art. 1 şi 2 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurãrilor sociale de stat, stabileşte cã:
Formele de retribuire obţinute în acord global, prevãzute de art. 12 alin. 1 lit. a) din Legea retribuirii dupã cantitatea şi calitatea muncii nr. 57/1974, vor fi luate în considerare la stabilirea şi recalcularea pensiilor din sistemul public, dacã au fost incluse în salariul brut şi, pentru acestea, s-a plãtit contribuţia de asigurãri sociale la sistemul public de pensii.
Obligatorie, potrivit art. 330^7 alin. 4 din Codul de procedurã civilã.
Pronunţatã, în şedinţã publicã astãzi, 17 octombrie 2011.
Prin hotărâre judecătorească întra și salariile brute cu adeverințe după 2001

Carp Mircea a scris:

Potrivit actualei legislatii, nu intra.
Intra doar prin hotarare judecatoreasca definitiva.