Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, am fost judecat, iar pe data de 01.10.2021 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, am fost judecat, iar pe data de 01.10.2021 mi s-a ...

Buna ziua, am fost judecat, iar pe data de 01.10.2021 mi s-a comunicat sentinta. Pe data de 05.10.2021 mi-a ajuns acasă prin poșta cu drept la apel in 10 zile. Acum am nevoie de o hotărâre definitivă și irevocabilă să o pot legaliza. Aveți idee, trebuie să aștept acasă o altă hotărâre care scrie că e definitivă sau trebuie să mă duc eu cu hotărârea care mi-a dat-o in data de 05.10.?
AndreiMihai32, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu am facut apel, aveam nevoie doar sa treacă cele 10 zile pentru a putea să legalizez hotărârea. M-am intresat si trebuie să plătesc o taxă de 5 lei pe care am platit-o, si am inteles ca trebuie sa fac cerere de legalizare, dar nu știu unde se găsește..

Silvia Zaharia a scris:

Trebuie să mergeți la registratura instanței dacă vreți ca sentința să fie legalizată.

Dar, ce s-a întâmplat cu apelul, Dvs. erați interesat în a depune cererea de apel?