Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notare antecontract in cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notare antecontract in cartea funciara

Buna ziua, in aprilie 2021 am facut un antecontract cu termen 3 luni pentru vanzarea unui teren cu avans de 2000 euro. Inainte cu cateva zile de expirarea termenului cumparatorul m-a anuntat ca nu mai cumpara terenul asumandu-si pierderea avansului. Dupa alte doua luni am gasit un alt cumparator insa in extrasul de carte funciara apare notificarea existentei antecontractului. Cum pot rezolva aceasta situatie in conditiile in care persoana cu care am facut antecontractul si care a executat notificarea nu imi mai raspunde la telefon? Multumesc.
Fara acordul promitent-cumparatorului nu puteti radia antecontractul din cartea funciara a imobilului decat dupa trecerea unui termen de 6 luni de la "expirarea" antecontractului, adica in ianuarie 2022.. Ar fi de preferat sa negociati cu cumparatorul initial o suma pe care sa i-o restituiti din avans ca acesta sa declara in fata unui notar public ca este de acord cu radierea antecontractului sau din cartea funciara.