Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este adevarat ca într-un cuplu căsătorit fara copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este adevarat ca într-un cuplu căsătorit fara copii nu moștenește sotul ...

este adevarat ca un cuplu insurat fara copii nu mostesneste sotul supravietuitor ?
ca in cazul celor cu copii?
Nu. Soțul supraviețuitor îl moșteneste pe soțul decedat indiferent dacă au avut sau nu copii.
romascanu, moderator
multumesc