Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Fiul meu împlinește 18 ani luna viitoare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Fiul meu împlinește 18 ani luna viitoare pe data ...

Bună ziua!
Fiul meu împlinește 18 ani luna viitoare pe data de 17!(fiind în clasa a 12 a).
Când ar trebui sa depunem actele la tribunal pt continuarea pensiei alimentare? Și ce acte trebuie sa depunem?
Va mulțumesc anticipat!
Dacă în hotărâre se precizează că pensia se plătește și în cazul continuării studiilor, nu trebuie să faceți nici un demers la judecătorie. Pensia se plătește și voluntar, astfel că vă sfătuiesc să cereți plata benevolă a pensiei, iar în caz de refuz să formulați o acțiune la instanță.
În hotărâre scrie pana la 18 ani ! Tatăl dealtfel este rău platnic,are și dosar la executor pt restante pensie și de doua luni plangere la politie deoarece de 9 luni nu a mai achitat deloc pensie.
Demersul trebuie făcut la tribunal, insa nu știu exact când trebuie în cursul lunii următoare.
Va mulțumesc mult pt răspuns!
Trebuie formulată o cerere la Judecătoria de la domiciliul copilului, iar pensia va fi plătită de la data cererii dacă cereți asta.
Va mulțumesc frumos!