avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cine este indrept sa solicite adeverinta de venit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cine este indrept sa solicite adeverinta de venit

Fiul meu primeste o pensie alimentara din 2009.In curand va implini 18 ani si va fi in clasa a XI-a.Stiu ca va trebui sa depuna o cerere de prelungire a incasariii pensiei alimentare,doar ca doreste si o recalculare a acesteia,De mentionat ca pensia a primit-o lunar direct de la angajatorul tatalui ,STB -Titan.Intrucat nu cunoaste adresa acestuia actele trebuie sa le trimita la serviciul acestuia.
Intrebarea este : fiul meu trebuie sa solicite angajatorului o adeverinta cu venitul pe ultimele luni,sau tribunalul in urma cererii ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iunie 2022
Adel3pitic, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La solicitarea reclamantului instanta va face acest demers ,o adresa catre societatea unde lucreaza paratul
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iunie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc frumos.Cererea pentru majorare pensie alimentara catre judecatorie unde se depune si daca trebuie timbrata.
Cererea se depune evident la judecatorie,personal la registratura sau prin posts cu confirmare de primire..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara -copil in varsta de 18 ani fyore fyore pentru pensia alimentara a copilului care face in luna mai 2011 -18 ani si inca este elev in clasa a XI la cursuri de zi , cine depune cerere la ... (vezi toată discuția)
pensia alimentara data pe jumatate de mai bine de un an lelia20052006 lelia20052006 In urma divortului din aprilie 2006 s-a hotarat incredintarea minorelor mie, ca mama, si acordarea de catre fostul sot, tatal copiilor, a unei pensii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as vrea sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a ... MIMI.29 MIMI.29 Buna ziua, As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a putea cere recalcularea pensiei alimentare, avand in vedere ca tatal minorei (17ani) lucreaza in ... (vezi toată discuția)