Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua Sora mea s-a casatorit in anul 1996 in USA ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua Sora mea s-a casatorit in anul 1996 in USA ,ambii soti ...

Buna ziua
Sora mea s-a casatorit in anul 1996 in USA ,ambii soti sunt cetateni romani, din pacate la acea vreme nu si-au inregistrat casatoria la starea civila din Romania, Azi doresc sa faca demersurile necesare pentru transcriere in registrul civil roman ,dar intampinam o preoblema si anume pasapoartele lor romanesti sunt expirate. La dosar trebuie sa prezinte copii dupa pasapoarte romanesti valabile. Ca sa obtina pasaport romanesc trebuie sa inregisteze casatoria in registrul civil. Si uite asa ne invartim si nu stim cum sa rezolvam.A fost cineva in situatia aceasta? puteti sa-mi dati informatii utile ?

Va multumesc
Adevarul este ca au stat cam mult. Puteau sa mearga la ambasada/consulat. Acum se grabesc dar trebuie facute niste verificari. Sa mearga la starea civila de la ultimul loc de domiciliu din Romania, al unuia dintre ei,(cu toate ca la ambasada/consulat ar trebui sa-i ajute) cu pasapoartele romanesti expirate, cu pasapoartele americane, certificatele de nastere, declaratie la notar cu privire la numele dupa casatorie (daca nu scrie in certificatul american) si cu certificatul de casatorie american apostilat, tradus si legalizat de preferinta la un notar din Romania. Vor plati o amenda de 200 lei maxim. Termen de rezolvare 30 zile.
Justitiarul711, utilizator