Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua ! În Aprilie am avut un accident rutier ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua ! În Aprilie am avut un accident rutier soldat cu ...

Bună ziua !
În Aprilie am avut un accident rutier soldat cu vătămare corporala ușoară, victima s-a lovit la picior ,mai exact la talpa piciorului, am înțeles ca i-a fost pus gips la acel picior ...
Victima după o luna de zile nu îmi mai răspunde la mesaje ...
Au trecut 7 luni de zile iar eu nu am primit absolut nimic, nicio înștiințare, nici de la politie, nici de la asigurătorul RCA ... absolut nimic ...
Aveți idee cât durează aceasta cercetare și de unde pot afla care este stadiul dosarului.
Mulțumesc mult
Buna seara,

Interesați-va la brigada rutieră daca au fost depuse certificatul medico-legal și raportul de expertiză medico-legală și cate zile de îngrijiri medicale indica.

Daca la momentul la care s-a produs accidentul nu va aflați sub influența băuturilor alcoolice/stupefiantelor si victima nu are peste 90 zile de îngrijiri medicale, in principiu, se va dispune clasarea cauzei.

In atare situație, victima va încerca să obțină despăgubiri prin intermediul instanței civile, chemând în judecată asiguratorul dvs, iar dvs veți avea calitatea de intervenient forțat.
Andreea Dana Fodor , Avocat