avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cineva are o problema cu un vecin, care a \"Donat\" ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cineva are o problema cu un vecin, care a "Donat" 200 de metri ...

Cineva are o problema cu un vecin, care a "Donat" 200 de metri pătrați de teren.
Terenul a vost donat acum 18 ani, cu un act de mână, între timp s-au făcut construcții pe acel teren,
Donația nu a putut fi autentificată la notar pentru ca donatorul nu este proprietar cu titlu de proprietate, ci deține acte de moștenitor (din 1900 toamna)
Terenul a fost trecut la primărie și se plătește impozit de către persoana care îl folosește.
Acum donatorul dorește terenul înapoi și demolarea construcției,

Acum el încearcă să se întabuleze pe tot terenul, dar cei 200 de metri sunt împrejmuiti separat de terenul lui.
Am înțeles ca din 2011, se poate întabula beneficiarul terenului prin uzucapiune, termenul fiind de 10 ani de la data de 1 octombrie 2021.

Ar putea donatorul sa ia terenul înapoi care se află în folosintă de atâta timp?

Se poate întabula pe terenul dat acum 18 anii?

Poate face măsurători doar pe terenul pe care îl mai are în folosintă sau și pe cei 200 de metri care sunt delimitati prin gard ce despart proprietățile?

Ce ar putea face?


Ultima modificare: Duminică, 31 Octombrie 2021
kulymen, utilizator
Cel mai recent răspuns: kulymen , utilizator 14:18, 31 Octombrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
În baza acestor criterii, se poate cere uzucapiune, pentru ca în termen legali, la 1 octombrie 2021, de când este noua lege dată în 2011 luna octombrie, se îndeplinesc condițiile cerute, adică 10 ani.
Se poate întabula pe terenul care la donat, dacă nu îi permite întrarea pe proprietate pentru măsurătoare.
Sau se întabulează în baza vechilor hărți din 1900?



Voinea Liviu a scris:

Speta esta complicata.
Donatia la prima vedere este nula,insa dobanditorii au construit de buna credinta.

Se pot gasi solutii...

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre uzucapiune gabi4d gabi4d Buna ziua, Este vorba despre casa bunicilor situata pe un teren, masurat de catre o firma specializata, de 866 metri patrati. Hartia lasata de bunica ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren +casa pimani pimani Am nevoie de un sfat pentru o intabulare. Pentru un teren obtinut in 1996 prin act de donatie, suprafata fiind de 800 de metri in acte. Pe respectivul teren ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune paolopaolo paolopaolo As dori sa stiu daca in cazul meu pot beneficia de uzucapiune: Tatal meu a construit in baza unei adeverinte de constructie o casa in anul 1985. Terenul ... (vezi toată discuția)