avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia dintre cei ...

Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia dintre cei doi copii ai mei,pe casă părinților mei, pe care am renovat-o,singura .Mama mea este proprietară până la decesul acesteia,după eu voi fi,iar după moartea mea întra fiul meu cu drepturi depline!. Întrebarea mea este:pot sa stric acest act fiului meu?
Acesta după ce am terminat casă, si am terminat banii, imi face viața un calvar,ori de câte ori prinde ocazia!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:08, 26 Noiembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
A trecut notarul fiindcă asa ați dorit dvs. Ați insistat pe vânzare, conform legendei urbane ca "vânzarea e mai sigura".
Nu v-a băgat notarul nici prețul nici actul pe gat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Februarie 2022
raluk0207, utilizator
Păi, pot?Fiul meu ma amenință că mă omoară și mă da el afară din casă și pe mine și pe fratele lui care locuiește cu noi în aceeași casă?Pot sa mai stric acest act?



gi-jane2 a scris:

dati-l afara si gata

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu stricati niciun act ca nu mai aveti cum si daca ati avea cum, dureaza si nu se stie rezultatul.
cereti evacuarea lui in instanta, va trebui sa apelati la un avocat. puteti face asta ca si dvs si mama aveti drept de uzufruct si in virtutea acestul drept, il puteti evacua.
Oricum, procesele nu se exclud unul pe altul, va sfatuiti cu avocatul ales.
de asemenea, puteti solicita si un ordin de restrictie, ca sa stea departe de dvs.


Ultima modificare: Duminică, 13 Februarie 2022
gi-jane2, moderator
Fiul meu spune ca eu nu am nici un drept la casă, si ma va da afara împreună cu Fiul meu cel mic!
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu va mai uitati in gura lui si mergeti cu actele la un avocat sa va lamureasca.
Fiul e proprietar, insa are nuda proprietate, dvs aveti drept sa stati in casa, sunt chestiuni diferite.
dvs aveti drept de uzufruct si mama dvs, da ? ei bine, dvs si mama puteti locui singure in casa su cu cine vreti, nu si cu cine nu vreti,

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare uzufruct viager georgedoru georgedoru Buna ziua. Am problema cu un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager. Socrii mei ne-a facut acte de vanzare cumparare in urma cu cativa ani pe ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare apartament cu clauza abitatie viagera liliana.suciu liliana.suciu Subiect: Contract de vanzare cumparare apartament cu clauza abitatie viagera -am contract de vanzare cumparare apartament , cumparat de la fostul ... (vezi toată discuția)
Am drept de abitație într-un apartament deținut în cote de egale, de el și de fiul meu. În caz de deces al lui, eu mai am drept de abitație? Stella63 Stella63 Concubinul meu detine jumatate din apartament iar fiul meu jumatate .In urma decesului concubinului sora lui este mostenitoare , eu am drept de abitatie pe ... (vezi toată discuția)