Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia dintre cei ...

Am făcut la notar un act cu abitatie viageră unuia dintre cei doi copii ai mei,pe casă părinților mei, pe care am renovat-o,singura .Mama mea este proprietară până la decesul acesteia,după eu voi fi,iar după moartea mea întra fiul meu cu drepturi depline!. Întrebarea mea este:pot sa stric acest act fiului meu?
Acesta după ce am terminat casă, si am terminat banii, imi face viața un calvar,ori de câte ori prinde ocazia!
A trecut notarul fiindcă asa ați dorit dvs. Ați insistat pe vânzare, conform legendei urbane ca "vânzarea e mai sigura".
Nu v-a băgat notarul nici prețul nici actul pe gat.
raluk0207, utilizator
Păi, pot?Fiul meu ma amenință că mă omoară și mă da el afară din casă și pe mine și pe fratele lui care locuiește cu noi în aceeași casă?Pot sa mai stric acest act?

gi-jane2 a scris:

dati-l afara si gata

nu stricati niciun act ca nu mai aveti cum si daca ati avea cum, dureaza si nu se stie rezultatul.
cereti evacuarea lui in instanta, va trebui sa apelati la un avocat. puteti face asta ca si dvs si mama aveti drept de uzufruct si in virtutea acestul drept, il puteti evacua.
Oricum, procesele nu se exclud unul pe altul, va sfatuiti cu avocatul ales.
de asemenea, puteti solicita si un ordin de restrictie, ca sa stea departe de dvs.

gi-jane2, moderator
Fiul meu spune ca eu nu am nici un drept la casă, si ma va da afara împreună cu Fiul meu cel mic!
nu va mai uitati in gura lui si mergeti cu actele la un avocat sa va lamureasca.
Fiul e proprietar, insa are nuda proprietate, dvs aveti drept sa stati in casa, sunt chestiuni diferite.
dvs aveti drept de uzufruct si mama dvs, da ? ei bine, dvs si mama puteti locui singure in casa su cu cine vreti, nu si cu cine nu vreti,