Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune bunici si parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune bunici si parinti

Succesiune bunici

Am bunicii si părinții decedați. De pe urma lor nu s-a facut nici o succesiune. La timpul respectiv, bunicii au încheiat o înțelegere verbală cu copii lor (5 la numar) despre cum se vor împărți bunurile imobile si a ramas asa... doar o înțelegere verbală.
Din pacate, eu ca nepoata a bunicii, acum ar trebui să fac 4 succesiuni: 1bunicu,2bunica,3mama,4 tata (toti morti de mai bine de 2 ani)
Nu mai are rost sa abordez motivele pentru care nu s-a facut nici o dezbatere/Succesiune a moștenirii...

As dori sa stiu, daca exista o alta posibilitate, mai putin costisitoare, decat 4 succesiuni +1%impozit la stat pt fiecare succesiune. Nu de alta dar e posibil ca , costul succesiunii sa ajunga sa fie mai mare decat valoatea mostenirii si atunci ma intreb, mai are rost?Orice idee si sfat e binevenit

Multumesc anticipat!
daca nu are rost, nu dezbateti , o procedura mai putin costisitoare, nu exista.