Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara Locuiesc intr-un bloc construit acum 50 ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara Locuiesc intr-un bloc construit acum 50 ani , cineva ...

Buna seara
Locuiesc intr-un bloc construit acum 50 ani , cineva si a infintat firma in 2011 intr un apartament. Din decembrie 2020 a sunat la firma de administrare si a trecut in sistem din pers fizica in firma sa i se elibereze chitanta. Este ceva legal? Fara acordul presedintelui? Si nu vor cei de la administratie sa mi dea detalii cine a solicitat. In caliatate de Presedinta le am cerut sa traca din nou pe pers fizica. M a repet. Este legal sa plateasca pe firma? Din cate cunosc proprietarul i ar fi inchiriat o camera ca sa si faca sediul social, nu tot apartamentul ?

Multumesc
chitanta se elibereaza pe numele celui care si achita.....nu conteaza cine este proprietarul
cum intre proprietar si firma exista un contract de inchiriere/comodat, firma este indreptatita sa-si deduca cheltuielile cu intretinerea pentru acel spatiu
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante ,concrete
Pentru ca asociatia de propretari sa consemneze in evidente schimbarea destinatiei unui spatiu de locuit,conform disp in vigoare ,este obligatoriu sa existe documente legale justificative
Disp L nr 196/2018 in cazul in care in spatiu din condominiu exista sediu social sau lucaritiv ,asociatia de proprietari detine obligatia ;legala sa incheie conventie de plata ,negociata cu persoana jurdica care desfasoara activitate