Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Simplele verificari/interogari la anaf daca am bunuri ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Simplele verificari/interogari la anaf daca am bunuri impozabile ...

Simplele verificari/interogari la anaf daca am bunuri impozabile de catre executorul judecatoresc pot intrerupe cursul prescriptiei in conditiile in care nu sa mai facut nici o plata de 6 ani?
Daca sunt facute dupa 6 ani, nu. Daca sunt facute periodic, fara sa treaca 6 luni intre ele si inainte de implinirea a 3 ani de la ultima plata, da.
Sunt facute anual. Multumesc foarte mult. Deci nu sunt facute din 6 in 6 luni.
Conteaza frecventa actelor de executare, nu a verificarilor.
Neavand bunuri si conturi singurele acte de executare conform dosarului au fost aceste verificari anuale. Multumesc foarte mult.
Pai tot nu e bine, creditorul a staruit in recuperarea creditului, a intrerupt termenul prescriptiei. Nu exista acte de executare pentru ca nu aveau ce sa execute, asta e logic.