Forum Discuţii juridice Executare silită Penalizări poprire după plata acesteia
Discuție deschisă în Executare silită

Penalizări poprire după plata acesteia

Bună ziua. Am avut poprire pe salariu 3700 de lei, lunar câte 500 de lei. Aceasta s-a terminat luna trecuta însă cei de la firma respectiva acum îmi cer sa plătesc și penalizări de 0.2% pe zi din momentul cand a început poprirea. Este legal sa îmi ceara iar bani din moment ce suma inițială a fost deja achitata? Menționez ca acum 2 luni când am întrebat cât mai am de plata ei mi-au răspuns pe email ca 650 de lei, nu au spus nimic de penalizări.. pot face ceva în privința asta sau trebuie sa plătesc și acei bani? Mulțumesc
Depinde de unde provin. Daca reies din titlul executoriu atunci da, executorul judecatoresc poate actualiza creanta. In mod normal ar trebui sa vi se comunice incheierea prin care s a stabilit cuantumul acestor penalizari. Solicitati-i-o executorului.