Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii

Buna seara! Verisoara mea lucreaza la o fabrica(care apartine de o companie cu mai multe fabrici) care se va inchide. I s-a spus ca va primi 2 salarii compensatorii, nu 6 cum stim ca este legal. Li s-a zis angajatilor ca vor primi un salariu la fiecare 2 ani lucrati+inca un salariu, iar ea are doar 2 ani lucrati, deci va primi 2 salarii. E ok asa?
Vali14, utilizator
Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.