avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Cum pot recupera creante salariale de la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Cum pot recupera creante salariale de la o societate ...

Buna ziua !
Cum pot recupera creante salariale de la o societate aflata in insolventa , actualmente in faliment?
Precizari: lunar societatea nu elibera "fluturas de salariu" si plata nu era la nivelul orelor prestate.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 02:55, 16 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Recuperarea salariilor restante in cazul intrarii in insolventa a firmei angajatoare
[ link extern ] /

sau

[ link extern ]
Buna seara, domnule consilier!
Nu am specificat ca, creanta salariala provine din retineri nejustificate din salariu.
Sunt inregistrat la masa credala, dar administratorul judiciar consdera ca solicitarea este o "pretinsa solicitare" si considera de baza "inregistrarile contabile".
Am facut dovada ca "inregistrarile contabile" sunt eronate si am sutinut acest aspect cu procesul verbal intocmit de ITM.

Ultimul dialog cu administratorul judiciar am retinut ca acesta isi sustine p.d.v. si mai mult ca, domnia sa "nu judeca, nu calculeaza si nu decide ..."

Cu permisiunea dvs. formulez si urmatoarea intrebare: cine trebuie sa decida solicitarea mea de a plati creanta solicitata (demonstrata) ?

Cu stima,
Doru Pantilimon
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adresati-va judecătorului sindic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imi mai pot recupera banii munciti de la o firma in faliment BarbuViorica BarbuViorica Am lucrat la o firma de paza care la momentul cand ne-a angajat se afla in insolventa ,lucru pe care noi angajatii l-am aflat acum o luna.Noi eram platiti cu ... (vezi toată discuția)
Angajator in insolventa MiraFlorentina MiraFlorentina Cum pot recupera drepturile salariale de la fostul angajator aflat acum in insolventa?mentionez ca in momentul demisiei mele nu intrase in procedura de ... (vezi toată discuția)
Angajat cu restante salariale la o firma in insolventa lorelai_w lorelai_w Sunt anagajata la o firma care a intrat in insolventa. Am de recuperat salarii restante pe 9 luni. Ce trebuie sa fac? Va multumesc. (vezi toată discuția)