Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Cum pot recupera creante salariale de la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Cum pot recupera creante salariale de la o societate ...

Buna ziua !
Cum pot recupera creante salariale de la o societate aflata in insolventa , actualmente in faliment?
Precizari: lunar societatea nu elibera "fluturas de salariu" si plata nu era la nivelul orelor prestate.
Multumesc!
Recuperarea salariilor restante in cazul intrarii in insolventa a firmei angajatoare
[ link extern ] /

sau

[ link extern ]
Buna seara, domnule consilier!
Nu am specificat ca, creanta salariala provine din retineri nejustificate din salariu.
Sunt inregistrat la masa credala, dar administratorul judiciar consdera ca solicitarea este o "pretinsa solicitare" si considera de baza "inregistrarile contabile".
Am facut dovada ca "inregistrarile contabile" sunt eronate si am sutinut acest aspect cu procesul verbal intocmit de ITM.

Ultimul dialog cu administratorul judiciar am retinut ca acesta isi sustine p.d.v. si mai mult ca, domnia sa "nu judeca, nu calculeaza si nu decide ..."

Cu permisiunea dvs. formulez si urmatoarea intrebare: cine trebuie sa decida solicitarea mea de a plati creanta solicitata (demonstrata) ?

Cu stima,
Doru Pantilimon
Adresati-va judecătorului sindic.