Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. In cat timp poate fi contestata o Adunare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. In cat timp poate fi contestata o Adunare Generala? ...

Buna ziua.
In cat timp poate fi contestata o Adunare Generala?
Adica s-a facut, s-a afisat la avizier...si atat.
Daca cineva se trezeste dupa un an ca nu este de acord cu AG pentru ca nu s-a intrunit cvorumul, sau pt ca nu s-a reconvocat (daca era cazul), sau pt ca nu s-au trimis recomandate...
45 de zile.
Pentru ca o actiune de contestare temeinicie sau legalitate convocare ,intrunire adunare generala trebuie sa fie respectat termenul de 45 de zile de la data adunarii generale
Ne puteți preciza articolul din Legea 196/2018 în care se arata acest termen de tardivitate de 45 de zile în care se poate contesta o ad. generala pe temeinicie și legalitate?
Termenul de 45 de zile pentru contestat hotarari sau chiar convocarea adunarii generale esra concret prevazut de disp L nr 230/2007
Instantele de judecata ,si actualmente .chiar daca disp L nr 196/2018 nu mai impun termenul de 45 de zile pentru contstat adunari generale sau hotararile adoptate,in continuare apreciaza termen rezonabil cel de 45 de zile
Dupa decaderea termenului de 45 de zile ,instantele resping actiunile ca tardiv formulate
Problema ,referitoare la 45 de zile se apreciaza conditionat de data comunicarii hotararilor adunarilor generale,
espectiv data la care proprietarii sunt informati de hotararile adoptate
Art 49
(7) Procesul-verbal al şedinţei, care descrie evenimentele în desfăşurare, hotărârile adoptate şi rezultatele voturilor, va
fi redactat de un membru al asociaţiei numit secretar al adunării generale prin votul majorităţii celor prezenţi. În termen de 7 zile de la data la care a avut loc adunarea generală, procesul-verbal al adunării generale este adus la cunoştinţa tuturor proprietarilor, prin grija preşedintelui asociaţiei de proprietari, prin afişarea unei fotocopii datate la avizierul asociaţiei de proprietari.
ynocentta, utilizator