avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Garantie inchiriere spatiu cu TVA sau inclusiv TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Garantie inchiriere spatiu cu TVA sau inclusiv TVA?

Buna ziua,

O firma platitoare de TVA vrea sa inchirieze un spatiu de birou catre o alta societate. Intrebarea mea este garantia contractului de inchiriere se factureaza cu TVA sau fara TVA?...garantia spune in contract ca reprezinta valoarea unei chirii lunare, chiria respectiva se factureaza cu TVA pe luna.

Garantia se factureaza valoarea chiriei lunare inclusiv TVA sau valoarea chiriei +TVA ul aferent?

multumesc


Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:03, 16 Noiembrie 2021
Garantiile nu intra in sfera TVA si exista obligatia facturarii lor . Daca totusi se factureaza sunt fara TVA.
multumesc...se factureaza fara TVA chiar daca firma este platitoare de TVA??
chiar daca , nu conteaza . Evident ca daca era neplatitor nu discutam de TVA deloc :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirie facturata fara tva cry_mitroi cry_mitroi Buna ziua, Am o societate comerciala neplatitoare de TVA si am inchiriat un spatiu comercial de la o alta societate comerciala platitoare de TVA.In urma ... (vezi toată discuția)
Facturare garantie chirie cu tva sau fara tva? ionela11 ionela11 Buna ziua, Societatea A are de facturat catre societatea B chiria lunara +garantia care reprezinta valoarea unei chirii lunare. Societatea A este platitoare ... (vezi toată discuția)
Locator, locatar, contract inchiriere spatiu comercial vasile15 vasile15 Buna seara!Am o mare dilema...in primul rand ce inseamna locator si ce inseamna locatar?eu vreau sa inchiriez un spatiu comercial,iar persoana cu spatiul imi ... (vezi toată discuția)