Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Garantie inchiriere spatiu cu TVA sau inclusiv TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Garantie inchiriere spatiu cu TVA sau inclusiv TVA?

Buna ziua,

O firma platitoare de TVA vrea sa inchirieze un spatiu de birou catre o alta societate. Intrebarea mea este garantia contractului de inchiriere se factureaza cu TVA sau fara TVA?...garantia spune in contract ca reprezinta valoarea unei chirii lunare, chiria respectiva se factureaza cu TVA pe luna.

Garantia se factureaza valoarea chiriei lunare inclusiv TVA sau valoarea chiriei +TVA ul aferent?

multumesc

george-neagu, moderator
Garantiile nu intra in sfera TVA si exista obligatia facturarii lor . Daca totusi se factureaza sunt fara TVA.
multumesc...se factureaza fara TVA chiar daca firma este platitoare de TVA??
chiar daca , nu conteaza . Evident ca daca era neplatitor nu discutam de TVA deloc :)