Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare garantie chirie cu TVA sau fara TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare garantie chirie cu TVA sau fara TVA?

Buna ziua,

Societatea A are de facturat catre societatea B chiria lunara +garantia care reprezinta valoarea unei chirii lunare. Societatea A este platitoare de TVA. si are si notificarea cu TVA depusa la ANAF. Cum facturez garantia?...factura de garantie o fac cu TVA sau fara TVA? cum trebuie sa arate factura de garantie emisa?

Multumesc
george-neagu, moderator
Garantiile nu se factureaza pentru ca nu intra in sfera TVA . Daca se factureaza se face cu TVA zero.
EXista si raspuns de la MFP in acest sens.