Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intr-un proces civil instanta a admis cererea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intr-un proces civil instanta a admis cererea paratului de repunere ...

Intr-un proces civil instanta a admis cererea paratului de repunere in termen pentru formularea unei cereri de chemare in garantie motivat de faptul ca abia atunci a cunoscut persoana ce trebuia chemata.
.In aceasta situatie chematul in garantie mai poate invoca prin intampinare execptia tardivitatii formularii cererii de chemare in garantie,care va fi motivata de faptul ca informatia privind persoana chematului in garantie era publica, pusa la dispozitie pe site-ul oficial al institutiei si fiind mentionat si intr-un act normativ unde sunt disponibile astfel de informatii.
Ce sanse de admitere a exceptiiei sunt ?

Multumesc.
O data admisa cererea de repunere in termen nu se mai poate admite tardivitatea, cel putin nu se mai discuta aceasta exceptie in fata primei instante. Poate fi reluata discutia intr-o eventuala cale de atac.

Manuela Rășină, administrator