Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Facturi nesemnate si nestampilate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Facturi nesemnate si nestampilate

Buna seara!Avem de recuperat 320 milioane lei vechi de la o firma.300 milioane pe o factura semnata si stampilata si cele 20 milioane pe 2 facturi,una de 3 milioane si una de 7 milioane,dar nesemnate si nestampilate de debitoare, din neglijenta firmei noastre.Daca merg pe o.g.5/2001 am sanse sa recuperez intreaga suma sau nu?.Mentionez ca debitoarea este de rea credinta neplatind de peste 2 ani de zile.Va multumesc
Ar fi indicat mai intai sa le faceti o conocare de conciliere directa pt intreaga suma, fara sa mentionati daca au sau nu facturile sampilate. Ei se pot da de gol in raspuns, recunoscand eventual datoria dept pt care pt toata suma ii puteti actiona in temeiul art. 5/2001.
Ca sa aveti dovada faptului ca ei recunosc ca si datorie intreaga suma pe care dvs o pretindeti, trimiteti o adresa catre ei pentru confirmare de sold. Apoi urmeaza somatia de plata prin instanta de judecata dovada sumelor datorate facand-o atat cu facturile fie ele semnate sau nu si cu confirmarea de sold.
pe o.g 5 nu cred ca merge pentru ca aceasta creanta nu respecta cerinta ordinantei. O opinie gasesti si aici.
[ link extern ] .
Daca exista un contract poate merge pe oug 119/2007.