avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Pot beneficia de legea uzucapiunii in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Pot beneficia de legea uzucapiunii in cazul meu ? ...

Buna seara! Pot beneficia de legea uzucapiunii in cazul meu ? Sunt casatorita si stam in casa bunicilor din partea mamei mele (singurul lor copil) din anul 2002 . In anul 2004 bunicul meu a decedat si nu s-a facut nici o dezbatere a mostenirii iar in anul 2013 a decedat si bunica . Mentionez ca noi locuim aici in continuare si platim taxe , impozite locale neintrerupt in numele lor . Ce trebuie sa fac pentru a beneficia de aceasta lege si cum pot proceda sa putem avea totul pe numele nostru? Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Adicamy , utilizator 20:23, 20 Noiembrie 2021
Buna ziua.
Mama dumneavoastră este în viață ?
Buna ziua ! Da mama mea traieste .
Trebuie dezbătută succesiunea după bunici, moștenitoare fiind mama.
Ulterior, mama va transmite imobilul moștenit către dvs.
Uzucapiunea nu se aplica actelor nefăcute la timp.


raluk0207 a scris:

Trebuie dezbătută succesiunea după bunici, moștenitoare fiind mama.
Ulterior, mama va transmite imobilul moștenit către dvs.
Uzucapiunea nu se aplica actelor nefăcute la timp.

Multumesc mult pentru timpul acordat !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica a murit acum 24 de ani.a avut 3 baieti. unul a decedat ... AnaMiki AnaMiki Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti.Unul a decedat inaintea ei.El a avut 1 baiat care a d3cdat acum 5 ani si nu a fost casatorit si nu are ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune marcelutza marcelutza Buna seara, am rugamintea de a ma ajuta cu un sfat:bunicul meu a decedat de 2 luni.La dezbaterea succesiunii,mama mea fiind singurul copil,a aflat ca bunicul ... (vezi toată discuția)
Sucesiune-mostenire. GMarin GMarin Buna ziua, Doresc o lamurire privind impartirea unei mosteniri. Am sa incerc sa fiu cit mai concis si explicit. Schema ar fi: Parinti care au 2 copii si ... (vezi toată discuția)