Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Pot beneficia de legea uzucapiunii in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Pot beneficia de legea uzucapiunii in cazul meu ? ...

Buna seara! Pot beneficia de legea uzucapiunii in cazul meu ? Sunt casatorita si stam in casa bunicilor din partea mamei mele (singurul lor copil) din anul 2002 . In anul 2004 bunicul meu a decedat si nu s-a facut nici o dezbatere a mostenirii iar in anul 2013 a decedat si bunica . Mentionez ca noi locuim aici in continuare si platim taxe , impozite locale neintrerupt in numele lor . Ce trebuie sa fac pentru a beneficia de aceasta lege si cum pot proceda sa putem avea totul pe numele nostru? Va multumesc anticipat !
Buna ziua.
Mama dumneavoastră este în viață ?
Buna ziua ! Da mama mea traieste .
Trebuie dezbătută succesiunea după bunici, moștenitoare fiind mama.
Ulterior, mama va transmite imobilul moștenit către dvs.
Uzucapiunea nu se aplica actelor nefăcute la timp.

raluk0207 a scris:

Trebuie dezbătută succesiunea după bunici, moștenitoare fiind mama.
Ulterior, mama va transmite imobilul moștenit către dvs.
Uzucapiunea nu se aplica actelor nefăcute la timp.

Multumesc mult pentru timpul acordat !